Aktualność

16
listopada 2017

W przyszłym roku po Trójmieście i Kaszubach będzie można jeździć rowerem metropolitalnym. Prawie 4000 jednośladów pojawi się w 14 gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. 

Po samochodach współdzielonych czas na rowery. Do 14 gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot trafi prawie 3900 rowerów wyposażonych w moduły GPS i elektrozamek. 

- Zapewnienie mieszkańcom i turystom możliwości korzystania z systemu roweru metropolitalnego  w dobie smart cities w aglomeracji takiej jak trójmiejska jest absolutną koniecznością. W Gdyni stawiamy na zrównoważony rozwój, ekologiczny transport, promocję zdrowia. Idea współdzielenia rowerów na obszarze metropolii to niezmiernie ważny dla nas projekt i liczę na szybką jego realizację – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Stacje rowerowe powstaną w: Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie, Pucku, Redzie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Władysławowie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim oraz Rumi. Rower metropolitalny umożliwi szybki dojazd do innego środka transportu zbiorowego. System informatyczny obsługujący rowery ma być zintegrowany z biletem metropolitalnym. Rowery będą zaparkowane na obecnych i nowych miejscach postojowych. Obecnie trwają prace nad ustaleniem propozycji takich rowerowych parkingów. 

Całość inwestycji to koszt prawie 20,3 mln zł. 17,2 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych. Pilotaż działania systemu odbędzie się już jesienią 2018 r.